Past National Officers

Past National Officers from the Northeast Region

The Northeast Region is proud to be home to many Arrowmen who have embraced the legacy of servant leadership in the Order of the Arrow on a region and national level. These Arrowmen have dedicated many hours to make the program the best that it can be and deserve to be recognized for their dedication and achievement.

Northeast Region Chiefs

Year

2014-2015

Name

Matthew L. Bell

Lodge

Ah' Tic

Section

NE-4A

2013-2014 Kyle J. Piper Tschipey Achtu NE-3A
2012-2013 Tyler J. Allen Langundowi NE-4A
2011-2012 Eric W. Bush Wagion NE-4B
2010-2011 Travis A. Cunningham Gyantwachia NE-4A
2009-2010 Brian T. Ahrens Lenape NE-5B
2008-2009 Ryan M. Hay Witauchsoman NE-5B
2007-2008 Patrick W. Rooney Amangamek Wipit NE-6A
2006-2007 Kenneth  Hager Wagion NE-4B
2005-2006 Jonathan Fuller Tkaen DoD NE-3A
2004-2005 Daniel O'Rourke Pocumtuc NE-2A
2003-2004
Edward  Lynes Moswetuset NE-1
2002-2003
Ian Pinnavaia Kintecoying NE-2B
2001-2002
Brian Favat Lenape NE-5B
2000-2001
Patrick Boyd Tschitani NE-2A
1999-2000
Scott Schmidt Ho-De-No-Sau-Nee NE-3A
1998-1999
Kenneth Jenkins Woapalanne NE-5A
1997-1998
Jason Kuder Pachachaug NE-1
1996-1997
Joseph Barton, Jr. Allohak Menewi NE-4B
1995-1996
Joseph Marsicano Sasquesahanough NE-6B
1994-1995
Daniel McDonough, Jr. Lenapehoking NE-5A
1993-1994
Ryan McFarland Tschipey Achtu NE-3A
1992-1993
Jeffrey Middendorf Otahnagon NE-3B
1991-1992
Sean Oldroyd Owaneco NE-2A
1990-1991
Grant Howe Kittan NE-3B
1989-1990
Matthew Hoag Amangamek-Wipit NE-6A
1988-1989
Mark Belli Kintecoying NE-2B
1987-1988
John Gutkoski Pachachaug NE-1
1985-1987
Christopher Retajczyk Ajapeu NE-5B
1984-1985
Douglas O'Connell Nentico NE-6A
1982-1984
James Stanton Pachachaug NE-1
1980-1982
Richard Aberle Shinnecock NE-2B
1978-1980
George Andrews Kuskitannee NE-4B
1976-1978
Eric W. Helgemoe Passaconaway NE-1
1974-1976
Peter Grimm Na Tsi Hi NE-5A
       
 

National Chiefs

Year Name Lodge Section
2011-2012 John P. Rehm  Woapeu Sisilija  NE-4A
2005-2006 Sean M. Murray Otahnagon NE-3B
2000-2001 Donald Cunningham Sasquesahanough NE-6B
1992-1993 Brian Beaverstock Tisquantum NE-1
1989-1990 John Meckley, III Woapeu Sisilija NE-4A
1985-1987 David Erb Grand Monadnock NE-1
1984-1985 Stephen Mimnaugh Tschitani NE-2A
1978-1980 Jeffrie Herrmann Shinnecock NE-2B
 

National Vice Chiefs

Year

2014-2015

Name

Donald J. Stephens, Jr.

Lodge

Lowwapaneu

Section

NE-5B

2012-2013 Jordan L. Hughes  Lowwapaneu  NE-5B
2008-2009 Daniel Higham Otahnagon NE-3B
2003-2004 David Dowty Black Eagle NE-5B
1999-2000 Jordan Hitchens Kittattinny NE-6B
1998-1999 Andrew Oh Amangamek-Wipit NE-6A
1997-1998 David Petrush Otahnagon NE-3B
1994-1995 David Clark Nentego NE-6A

 

Region Leadership

chief
Northeast Region
Chief

Matt Bell

 chairman
Northeast Region
Chairman

Bob Black

 staffadviser
Northeast Region
Staff Adviser

Steve Sawyer